Przewodniki inne niż zwykle

sobota, 11 stycznia 2014

„Kod Leonarda da Vinci” Dan Brown – przewodnik ilustrowany.


 English version „Kod Leonarda da Vinci” Dan Brown – przewodnik ilustrowany.

 

Jedna z najbardziej znanych i popularnych książek Dana Browna. Poza wartką akcją, która nie daje wiele czasu na wytchnienie, dramatyczna ucieczka bohaterów prowadzi przez oszałamiający  świat sztuki, zagadek historycznych i teorii spiskowych. Ta książka może być również znakomitym przewodnikiem po Paryżu i Londynie.

Prolog

 
 Luwr, kiedyś pałac królewski, dziś jedno z największych i najbogatszych muzeów na świecie. Miejsce, w którym można zobaczyć takie dzieła jak: Monę Lisę Leonarda da Vinci, Nike  z Samotraki, Stellę z Kodeksem Hamurgabiego, Wenus z Milo oraz wiele innych dzieł sztuki z całego świata, na obejrzenie których nie wystarczy tylko kilka godzin.

Fragment zdobienia budynku.


 Wielka Galeria w Luwrze, na ścianie widoczne obrazy Leonarda da Vinci


Śmierć Marii  lub Zaśnięcie Marii – obraz Caravaggio, który prawdopodobnie zerwał ze ściany kustosz Jacques Saunière.

 

Rozdział 1

 

 Jeden z najbardziej znanych hoteli w Europie – Hotel Ritz. Znajdujący się przy nie mniej  znanym placu Vendome w Paryżu.

 


Rozdział 3 Budynek Opery Paryskiej.


 Wieża Eiffla w nocy.


Ogrody Tuileries w centrum Paryża, w głębi widoczny Luwr.


 Arc de Triomphe du Carrousel – Łuk triumfalny. Pierwszy z trzech łuków w Paryżu, wybudowany na rozkaz Napoleona. Wzorowany na rzymskim Łuku Konstantyna. Wszystkie trzy łuki stoją wzdłuż linii prostej, oddalone od siebie o kilka kilometrów, co stanowi swojego rodzaju punkt orientacyjny w mieście.


Muzeum Orsay w Paryżu, w którym można podziwiać dzieła impresjonistów takich jak: MonetVan Gogh i wielu innych. Poza malarstwem można zobaczyć między innymi rzeźby takich mistrzów jak Rodin czy Carpeaux.


 
Obelisk Ramzesa na Placu de la Concorde – Placu Zgody. La pyramide – Piramida Luwru – widoczna już wcześniej przed Luwrem – główne wejście do muzeum. Piramida widziana tym razem z dołu.Rozdział 4 La pyramide inversée – Odwrócona piramida.


Crux gemmata – krzyż zdobiony szlachetnymi kamieniami. Źródło>>Rozdział 5 Murray Hill Place – główna siedziba Opus Dei przy Lexington Avenue 243 w Nowym Jorku.Jeden z najstarszych symboli ludzkości – Pentagram.

 

Rozdział 7 Kościół Saint-Sulpice (św. Sulpicjusza) w Paryżu.Człowiek witruwiański – idealne proporcje ciała według Leonarda da Vinci.Rozdział 11
1-1-2-3-5-8-13-21…


https://www.youtube.com/watch?v=wb7kPaM8cfg


Rozdział 16


Drugi Łuk Triumfalny w Paryżu wybudowany również na zlecenie Napoleona. Stojący w centrum Ronda de Gaulle’a. Kończy jedną z najsłynniejszych ulic w Paryżu – Avenue des Champs-Élysées.Bazylika Sacré-Cœur (Bazylika Najświętszego Serca) – kościół na szczycie najwyższego wzgórza w Paryżu – Montmartre. W tym miejscu mieszkali i tworzyli między innymi: Pablo PicassoAuguste RenoirHenri Toulouse-Lautrec.


Rozdział 19


Kościół Saint Suplice wewnątrz.

Rozdział 20https://www.youtube.com/watch?v=NAmOjGt0lK4
Skrzypce Stradivariusa.Rozdział 21 Mona Lisa – jeden z najbardziej znanych i chyba najbardziej zagadkowych obrazów na świecie. Niewątpliwie też najbardziej rozreklamowane dzieło, w dużej mierze przez samego twórcę – Leonarda da Vinci.

 Oryginał w Luwrze. Podziwianie niewielkiego obrazu z bliska jest prawie niemożliwe.


Rozdział 21 Linia Róży w kościele Saint-Sulpice.Obelisk stojący na końcu tej linii.Rozdział 23


 Symbol fleur-de-lis.Klucz wykonany na potrzeby filmu. Źródło >>Rozdział 30
 Madonna wśród skał Leonarda da Vinci – Luwr.


Druga wersja obrazu w National Gallery w Londynie.Rozdział 33https://www.youtube.com/watch?v=4NbGqNFVzS4
Rondo Charles’a de Gaulle’a w Paryżu.

 Rozdział 34Castel Gandolfo. Źródło >>Rozdział 37
 Lasek Buloński w Paryżu.


 Ogród rozkoszy ziemskichtryptyk Hieronima Boscha. Alegoria Lasku Bulońskiego w Paryżu – według Dana Browna.


 Model Świątyni Heroda w Jerozolimie.


O templariuszach napisano już tyle poważnych i często wzajemnie wykluczających się publikacji, że trudno dzisiaj stwierdzić, co jest prawdą, a co nie. Nie można jednak zaprzeczyć, że jest to bardzo tajemniczy zakon, któremu pewnie da się przypisać niejedną teorię spiskową. Papież Innocenty II wydał bullę, która dawała templariuszom całkowitą niezależność. Stwierdzała, że stanowią „prawo sami dla siebie” — są niezależną od nikogo armią. Niezależną ani od królów, ani od prałatów,  ani od żadnej władzy kościelnej, papieskiej czy świeckiej.


Papież Klemens V, który przyczynił się pod naciskiem Filipa IV Pięknego do upadku templariuszy.


 Filip IV Piękny –  jego  intrygi uważa się za bezpośrednią przyczynę aresztowań templariuszy. Podobno głównym powodem jego działań, mających na celu zniszczenie zakonu, było zagarnięcie jego dóbr  i uniknięcie spłaty olbrzymich długów zaciągniętych u templariuszy.


Rozdział 40 Krzyż w planie kwadratu – symbol templariuszy.


Rozdział 45Krypteks zrobiony na potrzeby filmu. Źródło>>.Rozdział 51
 Château Villette.


Rozdział 55


 Rozdział 58


Fresk Jeana Cocteau w Notre Dame w Londynie.


Rozdział 60  
Rozdział 61Rozdział 76Bafomet – rzekomo czczony przez templariuszy. Można jednak odnieść wrażenie, że wyobrażenie takiej postaci było raczej wynikiem tortur, którym poddawano rycerzy po zlikwidowaniu zakonu niż rzeczywistym obiektem kultu.Rozdział 82 Kościół Temple w Londynie.


Okrągła część budowli.


 Wnętrze z nagrobkami templariuszy. Źródło .Dodatkowe zdjęcia.


Big Ben – wieża zegarowa w Londynie.


 Tower Bridge w Londynie.


Alanus Marcel, mistrz zakonu w latach 1218-1228. Źródło;Rozdział 91
 St. James’s Park w Londynie, w głębi Pałac Buckingham.Rozdział 95https://www.youtube.com/watch?v=vaANPNrAtpARozdział 97Grób Newtona.Rozdział 104 Kaplica Rosslyn w Szkocji.


Wnętrze kaplicy. Źródło;http://turystykaliteracka.blogspot.com/2014/01/the-da-vinci-code-dan-brown-illustrated.html


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz