Przewodniki inne niż zwykle

niedziela, 19 stycznia 2014

Templariusze tajemni strażnicy tożsamości Chrystusa – przewodnik ilustrowany.Kontrowersyjna książka pary autorów znanej z rozwiązywania zagadek historycznych - Lynn Picknet i Clive Prince. Dość śmiałe twierdzenia lansowane przez autorów przyczyniły się niewątpliwie  do powstania słynnego już  Kodu Leonarda Da Vinci Dana Browna. Jednak w odróżnieniu od Kodu Leonarda Da Vinci, ta praca ma bardziej rzetelny charakter, który można chyba uznać za naukowy. Decydując się na ilustrowanie tej książki chcieliśmy zwrócić uwagę na rzeczywiście dość zagadkowe elementy występujące w powszechnie znanych dziełach czy miejscach. Nie jest naszym celem lansowanie kontrowersyjnych teorii spiskowych, decyzje czy to rzeczywiście prawda, pozostawiamy czytelnikowi.


Wstęp


Całun Turyński - relikwia czy falsyfikat jak twierdzą autorzy?http://www.youtube.com/watch?v=P1jxXGTTx6A
CZĘŚĆ PIERWSZA

1. Tajny kod Leonarda da Vinci.


 Ostatnia Wieczerza –  malowidło ścienne Leonarda da Vinci, wykonane w refektarzu klasztoru przy Santa Maria delle Grazie w Mediolanie


Jan Chrzciciel - Leonarda da Vinci – muzeum w Luwrze.Szkoła AteńskaRafaela. Obraz znajduje się w Pałacu watykańskim w części apartamentów papieskich.Pokłon Trzech KróliLeonarda da Vinci. Obraz znajduje się w Galerii Uffizi we Florencji.


Święta Anna Samotrzecia   – Leonardo da Vinci. Obraz znajduje się w Luwrze w Paryżu.


 Madonna wśród skał Leonarda da Vinci – Luwr.

Druga wersja obrazu w National Gallery w Londynie.


Hermes Trismegistos – legendarny mag z Egiptu, uznawany za twórcę Hermetyzmu. Hermetyzm to koncepcja, według której człowiek ma w pewnym sensie boską naturę.Mógłby się zatem stać  niemal równy Bogu - poszerzając ciągle granice swojej wiedzy.


Giordano Bruno – podobno fanatyczny zwolennik Hermetyzmu.


2. Podziemny świat.


 
http://www.youtube.com/watch?v=pXmUpsfe9Jk

http://www.youtube.com/watch?v=8r4T1kqEqpM

 
Fresk Jeana Cocteau w Notre Dame w Londynie.


Święty Graal, Święta krew - druga książka, bez której Kod Leonarda da Vinci by nie powstał. Autorzy:  Lincoln Henry, Leigh Richard, Baigent Michael.

Zakon Syjonu. Organizacja, przez jednych uważana za sztuczny twór mający na celu wywołanie sensacji i rozgłosu. Przez innych (w tym autorów tej ksiażki) uważana za bardzo poważne stowarzyszenie powstałe w XI w. Mistrzami zakonu byli, między innymi, tacy ludzie jak: Leonardo da Vinci czy Izaak Newton.


http://www.bibliotecapleyades.net/merovingians/merovingios_renneschateau06.htm


Zadziwiający dokument - Le Serpent Rouge.

Niemniej tajemnicze miasteczko Rennes-le-Château w Langwedocji.Nicolas Flamel francuski alchemik i prawnik. Postać rzeczywista.Podobno jeden z mistrzów Zakonu Syjonu.Gotfryd z Bouillon jeden z przywódców pierwszej krucjaty.

3. Śladami Magdaleny
Maria Magdalena – obraz  Giovanni Bellini. Kobieta upadła czy jedna z ważniejszych apostołów i partnerka Chrystusa. W 1969 papież Paweł VI oficjalnie oczyścił imię Marii Magdaleny. W 1978 z rzymskiego brewiarza wyeliminowano inwokacje o Marii jako pokutnicy i wielkiej grzesznicy.


Bazylika w miejscowości St. Maximin w Prowansji. To tu, co roku, w niedzielę przypadającą najbliżej święta Magdaleny, około 22 lipca odbywają się procesję. Przedmiotem kultu jest relikwia uważana za czaszkę Marii Magdaleny.Rzekoma czaszka Marii Magdaleny.Ewangelie gnostyczne, znalezione w Nag Hammadi które rzucają inne światło na niezmienne dotychczas poglądy.
 


Grota Sainte Baume, miejsce gdzie według legend przebywała przez 40 lat Maria Magdalena.
Izis - w mitologii egipskiej bogini płodności, opiekunka rodzin. Wszędzie jest ukazywana jako najlepsza matka, wcielenie dobroci. Wraz z bratem i mężem Ozyrysem i synem Horusem należała do naczelnej triady bóstw Egiptu. Według legendy Set zabił swojego brata i konkurenta Ozyrysa. Żeby ukryć ślady zbrodni, poćwiartował ciało i rozrzucił jego szczątki.  Izyda odnalazła poćwiartowane przez Seta zwłoki Ozyrysa i z pomocą Neftydy przywróciła go do życia. Kult Izydy, poza aspektami płodności, dotyczy miedzy innymi wiary w zmartwychwstanie. Wyobrażenie Izydy z Horusem, według wielu badaczy, mogło być pierwowzorem obrazów Madonny z Dzieciątkiem.
Saintes-Maries-de-la-Mer we FrancjiWedług legendy to tu miała dotrzeć  Maria Magdalena po ucieczce z Izraela.Warowny kościół Notre-dame de la Mer z XII w.
 

 
 


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz